Energetické nápoje

18.09.2018

Každý z nás ho někdy ochutnal. každý zná někoho, kdo si ho pravidelně kupuje... ale k čemu vlastně slouží? A má opodstatnění v naší výživě?... řeč je o energetických nápojích...

Energetické nápoje obsahují velké množství cukrů (někde se v nich ta energie vzít musí :-) - v jedné plechovce můžeme tak nalézt až 15 lžiček cukru. - V Big Shock v půl litru 63g cukrů!!  

Pokud si koupíte light verzi můžete se těšit na koktejl všemožných i nemožných sladidel. Osobně umělá sladidla moc nedoporučuji - není to moc férově probádaná část přípravků - většinu testů provádí přímo výrobci a ti jejich používáním šetří peníze a zároveň neexistuje žádná dlouhodobá studie, jaké mají dopady na naše zdraví. Umělá sladidla paradoxně také zvyšují chuť na sladké.

Kofein -  maximální doporučené množství kofeinu na den je 32 mg/100 ml . Při prozkoumání jednotlivých etiket můžeme zjistit, že toto maximální množství obsahují snad všechny energy drinky bez ohledu na jejich cenu. Hodnota po vypití jedné plechovky se rovná cca 2 šálkům kávy. Vysoký příval kofeinu není pro tělo vhodný. Tělo produkuje mnoho adrenalinu a tím se "unaví" nadledvinky. Kofein nutí naše orgány - srdce, játra, mozek, trávicí trakt i ledviny pracovat zrychleně. Pokud si dáte jeden drink na povzbuzení, asi to není smrtící, ale představte si celý večer na diskotéce ještě v kombinaci s alkoholem. Kofein v takto vysoké míře může způsobovat různé alergie, překyselení žaludku - následné pálení žáhy, je to diurertikum - může tedy zatížit ledviny. V kombinaci se stresem zvyšuje vylučování vápníku v těle a tím vede k osteoporóze, a zároveň zvyšuje účinky stresu na oběhovou soustavu (vč. srdce).

Barviva - další nemalá složka energetických nápojů - z těch nebezpečných bych vyjmenovala Amoniakální karamel a Košelinu - můžou způsobovat bolesti hlavy, hyperaktivitu zejména u dětí, mohou snížit účinnost běžně používaných léků, zhoršit astma. 

Konzervanty - Sorban sodný, Benzoan draselný-  opět mohou způsobit řadu nežádoucích účinků - podráždění kůže, očí, zhoršení astmatu, hyperaktivitu, poruchy chování, ...

CO2 - všechny energetické drinky jsou sycené. Jednoduchá úvaha: mé tělo se CO2 zbavuje jako odpadní látky při každém výdechu... a my to pijeme a vracíme zpět tělu.... 

Co je také energetický nápoj? 

COCA COLA  a ostatní colové nápoje (Pepsi, Kofola, RC Cola, .... ) - ty navíc ještě obsahují kyselinu fosorečnou, která se v těle naváže na vápník a odchází jako fosforečnan vápenatá z těla ven. Vápník si vezme v zubní sklovině a kostech. 


Už víme, proč nepít... ale jak se tedy povzbudit bez vedlejších účinků? 

Cest je mnoho. Namísto vysokého přívalu cukru bych volila přírodní rychlý cukr - tedy ovoce. Z bylinek bych volila mátu, která umí pozitivně povzbudit tělo. Dopřála bych si šálek kávy. Nebo nižší dávku karnitinu, který nemá prokázané vedlejší nežádoucí účinky jako kofein - jen je trochu problém, že nefunguje na všechny stejně. Ale nejlepší metoda, která Vám dopřeje chytnout druhý dech je pár minut pohybu, chladnější neperlivá voda a čerstvý vzduch. :-)