O váze a kilech

07.02.2020

Myslela jsem si, že to už přece musí všichni vědět a na dnešní konzultaci jsem zase vyvracela spoustu zažitých mýtů. Koukneme jak to teda všechno je, ať už to všichni vědí :-) 

Když ke mně přijdete poprvé, tak i přes různé otázky se neubráníme poznámce typu - "Já bych chtěla / potřebovala zhubnout alespoň 5 , 10, 15, 20 kilo"  - úmyslně na ni většinou nereaguji a ptám se na další cíle. (Aby vám to nevrtalo hlavou a soustředili jste se při čtení na zbytek článku, tak jiným cílem  může být třeba necítit se nafouklá, být zase ráda ve svém těle, neschovávat břicho na rodinné oslavě, rozeznat břicho od prsou, nebýt pořád unavená nebo stíhat dětem).

Na každé kontrole (cca po 2 týdnech) se koukneme na to, kolik máte v těle viscerálního tuku, kolik je v těle svalů, kolik je v těle tuku a kolik vážíte a jaké je BMI. Tohle pořadí si zapamatujte! Váha a BMI jsou na posledních místech mého zájmu o vaše hubené tělo. A teď si řekneme proč. 

Váha je celkovou vahou těla a nevypovídá absolutně nic o jeho stavbě těla. BMI je jen výpočet tělesné výšky a váhy. Dle parametrů BMI jsou hokejista Jarda Jágr a bavič Petr Novotný na stejné hodnotě. Tedy v nadváze... Je to z důvodu, že sval je těžký a malý. Tuk je velký a lehký. (mimochodem - tlouštíci si musí při potápění dávat do kapes kamení, aby se pod hladinu potopili - sportovec klesá sám :-) )  - koukněte na obrázek. Když tedy přiberu dvě kila svalů a zhubnu 2 kila tuku, tak mi bude oblečení volnější. (Třeba na ty rodinné oslavy). 

Vrátím se teď k první položce seznamu, co mě zajímá při zvážení - viscerální tuk. Viscerální tuk je tuk útrobní - břišní - mezi orgánový. Nemůžeme na něj sáhnout. Je umístěný za dutinou břišní. Ukládá se většinou z důvodu nepravidelné stravy, stresu a dalších faktorů. Zbavit se ho je obtížné - jsou to vlastně tělesný zásoby na "až bude hůř". Ve chvíli, kdy by viscerální tuk u mého klienta vzrostl, vím naprosto jistě, že něco není v pořádku! 

Druhá věc, která je (pro mě) důležitá je svalovina - tím, že si jí tělo udrží, tak dává najevo, že je dobře živené a že si udržel klient fyzickou aktivitu. 

Tělesný tuk - moje váha bohužel neměří tuk v kilogramech,ale v procentech a když slyším " já zhubla jen 5% tuku" Tak mi to nepřijde, že je to "jen" .... je to jenom číslo,ale tenhle obrázek zase trochu napoví, kolik těch 5% ve skutečnosti bylo. 

Na závěr: váha je jen číslo. Diktujeme ho u lékaře, před operací ale nemáme ho napsané na čele. Důležité je složení těla. Správný poměr svalů a tuků. Ale především to, jak se v těle sami cítíme. 


Kdo dočetl až sem a zajímá ho, jak je na tom on, tak se nebojte objednat na zvážení. Už budete alespoň vědět, o které hodnoty se máte zajímat. :-)