Zatáhni to břicho!

21.09.2021

Každá jsme zažila, že ve zkušební kabince se snažíme vtáhnout bříško, aby jsme se viděly hubenější. K zatahování bříška jsme zkrátka vedené. Při focení, seznamování, když chceme zapůsobit. Upnuté oblečení tomuto trendu jen pomáhá. Já bych Vám ale dneska ráda řekla, proč bychom to dělat neměly!

Diafragmatické, brániční nebo jógové - je jedno, jak dýchání do břicha nazveme. Princip zůstává stále stejný - při nádechu aktivně pracuje bránice! 

 1. Budeme mít více kyslíku pro buňky. to vede k přirozené vitalitě a pocitu blaha
 2. Relaxace - ano, hlubokým dechem se opravdu nejlépe zbavíte stresu
 3. Sníženi bolesti - ať už vinou menstruace, migrény nebo jen z nadýmání. 
 4. Lepší držení těla - ano, zkrátka do břicha nelze dýchat se zakulacenými zády.
 5. Zlepšení trávení - je to vlastně i taková masáž vnitřních orgánů
 6. Posílení pánevního dna - pánevní dni leží v dutině břišní naproti bránici. Dýchání bránicí výborně posiluje pánevní dno - zlepšuje sexuální život a působí jako prevence inkontinence.


Jak na to?

 1. Lehněte si pohodlně na záda na postel, na rohož nebo na koberci. Lehněte si rovně na podlahu a kolena ohněte směrem nahoru. Jednoduše sledujte své dýchání po dobu jedné minuty nebo dvou - věnujte mu pozornost. Zjistěte, zda můžete cítit, které části vašeho těla se váš dech dotýká a jak.
 2. Pokračujte ve sledování svého dechu, spojte ruce dohromady.
 3. Položte spojené ruce na břicho, přičemž střed spodní ruky se dotýká pupku. Sledujte, jak vaše dýchání odpovídá.
 4. Můžete si všimnout, že vaše břicho zvětšuje, když vdechujete a jak se zatahuje, když vydechujete. Nechť ať se to takto stane, ale nesnažte se ho přinutit.
 5. Pokud se vaše břicho zdá napjaté a těsné, znovu spojte ruce dohromady, třete je o sebe, dokud nejsou teplé a poté masírujte břicho, obzvláště kolem vnějšího okraje vašeho břicha. Všimněte si, jak začne břicho relaxovat.
 6. Teď znovu spojte ruce dohromady, dokud nejsou teplé a znovu je dejte na břicho. Podívejte se, jak to ovlivňuje váš dech. Snažte se nic nedělat. Stačí se dívat a užít si, jak vaše břicho začne ožívat, rozšiřuje se tak, jak vdechujete a stahuje se, když vydechujete.
 7. Stravte takto několik minut, aby se tyto pocity rozšířily do všech buněk vašeho břicha až na vaši páteř.